Stát se podnikatelem, majitelem firmy, není určitě pro každého. Ale ty výhody! Nejen pro samotnou osobu podnikatele, ale často pro celou rodinu. Jako cokoliv, podnikání má své klady a zápory. Pojďme se společně podívat na různé výhody spojené s vlastnictvím firmy a zkusme zjistit, zda podnikání je pravá volba pro vás.
Více kontroly nad svým životem
Co je nejčastějším důvodem, že se lidé vrhnou do podnikání? Myslíte si, že to jsou peníze? Nebo brilantní podnikatelský nápad? Ne. Za rozhodnutím stát se majitelem firmy je především touha stát se sám sobě vlastním šéfem.
Pokud chcete mít život ve svých rukou, řídit si svůj vlastní osud, podnikání je volba pro Vás. Jako majitel firmy máte svobodu v rozhodování. Třeba v tom, jestli firma zůstane malá nebo firmu popotáhnete do větší velikosti. Jestli si budete většinu práce dělat sami osobně nebo si najmete zaměstnance či externí dodavatele.
Vždy je to Vaše svobodná volba jako majitele firmy.
Jako majitel firmy se nemusíte obávat propuštění při snižování stavů ve firmě. Ano, jako podnikatel musíte sledovat svůj trh a jeho neočekávané změny. Ale vždy mají majitelé firmy větší kontrolu nad svým osudem.
A co zaměstnanecké benefity?
Jako zaměstnanec, můžete počítat s pravidelným příjmem, placenými dny dovolené a placenými dny nemocenské.
Jako podnikatel se sice neptáte svého šéfa, zda můžete odjet na dovolenou, ale během dovolené neobdržíte žádný příjem. A to stejné při onemocnění.
Pokud máte strach opustit své zaměstnanecké výhody, raději se do podnikání nepouštějte.
Růst osobního příjmu a majetku
Růst příjmů zaměstnance je omezený. Příjmy zaměstnance rostou úměrně s obecným zvyšováním mezd v oboru a v závislosti na postupu v kariérním žebříčku. Většinou o pár procent.
A majitel firmy? Co třeba růst příjmů 2x nebo 10x? Ano, podnikatel je omezený pouze svými schopnostmi a aktivními kroky si může zajistit několikanásobný růst osobního příjmu. Navíc statistika je neúprosná. Čím déle se věnujete podnikání, tím více vyděláváte.
Netýká se to jen peněžních příjmů. S růstem finančních příjmů roste hodnota podnikatelova majetku v podobě růstu hodnoty jeho firmy.
Jděte do toho!
Nedávno mne zaujal rozhovor dvou bratrů, Jeffa a Marka Bezose, na festivalu Summit. V tomto rozhovoru, mimo jiné, padla otázka týkající se počátku podnikání Jeffa Bezose, dnes nejbohatšího muže na planetě.
Než začal své dobrodružství s online knihkupectvím, pracoval Bezos jako softwarový inženýr na Wall Street. Nebylo to špatné zaměstnání, navíc se slušným platem a pěkným bytem na Upper West Side. Proč se rozhodl jít do nejistého podnikání na internetu?
„Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou. Nakonec jsem se rozhodl, že nechci v 80 letech litovat, co všechno jsem nezkusil. Pak to bylo jasné. I kdybych zkrachoval, byl bych na sebe v 80 letech strašně pyšný, že jsem to alespoň zkusil. Štvalo by mě, kdybych to alespoň nezkusil.“
Pokud si nejste jisti, zda je podnikání to pravé pro Vás, neváhejte nás kontaktovat pro bezplatnou nezávaznou konzultaci. Rádi Vám pomůžeme si vyjasnit, co Vás při podnikání a vlastnictví firmy čeká.